Svrbenie, brnenie, šupiny? Sprievodca starostlivosťou o suchú pokožku
Rýchle zhrnutie
Príznaky suchej kože môžu znepríjemniť život - nehovoriac o atopickom ekzéme! Zimné mesiace sú pre stav pokožky zaťažkávacou skúškou. Avšak jednoduchou úpravou svojich návykov a používaním správnej kozmetiky môžete stav svojej pokožky mnohonásobne zlepšiť.
Suchú pokožku môže spôsobiť viacero faktorov - od prirodzeného sklonu k suchosti až po vek, rodinnú anamnézu, ročné obdobie alebo časté kúpanie. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že takmer vždy ide o narušenie prirodzenej kožnej bariéry, ktorá nemá dostatok lipidov.
To vedie k rýchlejšiemu odparovaniu vody a dehydratácii pokožky. Domáca starostlivosť sa preto musí zamerať na dodanie hydratácie aj na obnovenie lipidovej vrstvy.
Typy suchej pokožky a príčiny
- Kontaktná dermatitída - koža reaguje na kontakt s dráždivou látkou (napríklad chemikálie v kozmetických alebo čistiacich prípravkoch).
- Alergická kontaktná dermatitída - koža reaguje na kontakt s látkou, na ktorú ste alergický (napríklad nikel).
- Seboroická dermatitída - ak pokožka produkuje príliš veľa kožného mazu, dochádza k začervenaniu a šupinám (veľmi často postihuje pokožku hlavy). Najčastejšie sa vyskytuje u dojčiat.
- Atopická dermatitída - známa aj ako atopický ekzém. Chronické kožné ochorenie, ktoré sa na koži prejavuje suchými šupinatými škvrnami a svrbením. Vyskytuje sa u detí aj dospelých.
Aké sú ďalšie príčiny suchej pokožky?
- Sezóna - suchá pokožka je častejšia v jesenných a zimných mesiacoch, keď je vlhkosť relatívne nízka.
- Časté kúpanie - dlhé kúpele v horúcej vode narušujú hydrolipidickú vrstvu, ktorá zabraňuje vysušovaniu pokožky.
- Vek - s pribúdajúcim vekom póry produkujú menej kožného mazu, čo vedie k vzniku suchšej pokožky.
- Poškodenie kožnej bariéry - kožná bariéra chráni pokožku pred patogénmi, toxínmi z prostredia, ako aj pred vysušením.
Pravidlá starostlivosti o suchú pokožku? Dermatológ radí
Ak chcete zlepšiť stav svojej pleti, stačí do každodennej rutiny zaradiť niekoľko jednoduchých krokov a stav vašej pleti sa zlepší. Dermatologička Barbora Grillová má niekoľko tipov zo svojej praxe:
- Pri sprchovaní sa vyhýbajte príliš horúcej vode a skráťte čas na maximálne 10 minút.
- Na umývanie pokožky používajte oleje alebo syndety. Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť čistiaci olej Xerolact od spoločnosti Rilastil, ktorý hydratuje, upokojuje a zabraňuje svrbeniu.
- Po kúpaní vmasírujte ešte vlhkú pokožku vhodným prípravkom na atopickú pokožku - odporúčam krém Xerolact PB Balm od spoločnosti Rilastil, ktorý pomáha obnoviť kožný mikrobióm. Je ideálny aj pre novorodencov!
- Oblečte sa do prírodných materiálov (ideálne do bavlny). Oblečenie perte v jemných pracích prostriedkoch bez parfumácie. Vyhnite sa aj bežným zmäkčovadlám.
- Nechty si starostlivo pilujte, aby ste predišli poraneniam pokožky spôsobeným poškriabaním.
Kozmetika pre atopikov a suchú pokožku
Používaním správnej kozmetiky môžete obnoviť hydratáciu pokožky a zlepšiť funkciu hydrolipidickej bariéry, ktorá udržiava vlhkosť v pokožke. Suchá, citlivá a svrbivá pokožka sa pravidelnou starostlivosťou môže stať pružnou a jemnou.
Rad Xerolact od spoločnosti Rilastil je zameraný na zlepšenie fyziologických funkcií pokožky . Obsahuje jedinečné hypoalergénne receptúry bez ťažkých kovov a minerálnych olejov, ktoré sú vhodné aj pre tých najcitlivejších atopikov.
Prípravky obsahujú prebiotiká, postbiotiká a jedinečný komplex proti svrbeniu , ktorý kombinuje vitamín E s niacínamidom a rýchlo a dlhodobo znižuje začervenanie a podráždenie pokožky. Mliečnan sodný, glycerín a bambucké maslo potom tvoria komplex na doplnenie lipidov, ktorý dokáže udržať pokožku hydratovanú až 48 hodín.
Bestsellerom, ktorý rozhodne stojí za vyskúšanie, je Rilastil Xerolact PB Balm lipidová upokojujúca emulzia, ktorá znižuje výskyt pravidelných epizód aj u veľmi suchej pokožky.