Stláčať alebo nestláčať? Dermatológ radí, ako sa starať o problematickú pleť
Rýchle zhrnutie
Akné je jedným z najčastejších kožných ochorení, ktoré podľa výskumov postihuje až 10 % ľudí na svete! Môže sa objaviť kdekoľvek - najčastejšie však na tvári, krku, ramenách, hrudníku alebo chrbte. Našťastie sa pupienky aj akné dajú dobre zvládnuť a my vám poradíme vhodnú starostlivosť. Požiadali sme dermatologičku Barbaru Grillovú o tipy z jej praxe.
Hoci akné nepredstavuje vážne zdravotné riziko, jeho príznaky sú bolestivé a po vyliečených pupienkoch môžu zostať trvalé jazvy. Nízke sebavedomie ide často ruka v ruke s nezdravo vyzerajúcou pleťou.
Dobrou správou je, že problematické prejavy pleti sa dajú ľahko vyliečiť správnou kozmetickou starostlivosťou.
Aké sú formy akné?
- Čierne bodky (komedóny ) - póry upchaté odumretými bunkami, prípadne nečistotami a baktériami. Povrch póru pôsobením vzduchu oxiduje a černie.
- Biele bodky - uzavreté komedóny sa objavujú ako hrbolčeky pod povrchom kože.
- Papuly - malé, červené vyvýšené hrbolčeky spôsobujú zapálené vlasové folikuly.
- Pustuly - malé červené pupienky s hnisom na špičke.
- Nodule - bolestivé hrbolčeky vytvorené pod povrchom kože.
- Cysty - veľké hrče pod kožou naplnené hnisom a bolestivé na dotyk.
V zásade možno akné rozdeliť na 3 štádiá - ľahké (čierne bodky a príležitostný pupienok), stredné (častejšie pupienky, ktorých nie je ľahké sa zbaviť) a ťažké (hlboké rany nielen v oblasti tváre, tvorba jaziev).
Pri ťažkej forme samotná domáca starostlivosť nestačí a vždy by ste mali navštíviť dermatológa. Pri miernych a stredne ťažkých formách je domáca starostlivosť veľmi účinná, ale konzultácia s odborníkom určite nezaškodí - ušetrí vám čas a prípadné starosti.
Stláčať alebo nestláčať?
Klasická dilema každého, kto trpí občasným pupienkom alebo dokonca akné s viacerými prejavmi."Ako dermatológ jednoznačne hovorím, aby ste si ho nevytláčali. Každý pupienok je vlastne malé ložisko zápalu, ktoré sa stláčaním zhoršuje a zväčšuje. Zároveň hrozí, že si z rúk prinesieme na pokožku infekciu," vysvetľuje dermatologička Barbara Grillová.
Zároveň však dáva návod, ako postupovať, keď máte dôležitú udalosť a vytlačeniu bielej špičky sa nevyhnete:"Miesto pupienka vydezinfikujte a jemne ho vytlačte cez čisté papierové vreckovky. Potom miesto ošetrite dezinfekčným prostriedkom. Kľúčom k tomu, aby pupienky zmizli, je však pravidelná a dlhodobá starostlivosť o pleť," dodáva.
Aké účinné látky hľadať v kozmetike?
Pupienky môžu byť spôsobené alebo zhoršené aj nevhodnými prípravkami na pleť s vysokým obsahom olejov a ťažkých mastných zložiek. Preto sa snažte spoliehať na nekomedogénne kozmetické výrobky určené špeciálne pre potreby pleti so sklonom k akné.
Hľadajte aktívne zložky, ako napr:
- retinol, retinal, niacínamid, kyselina salicylová, deriváty kyseliny azelaovej
Rady od dermatológa
"Na domácu starostlivosť v kancelárii často odporúčam rad Acnestil od talianskej dermokozmetiky Rilastil. Na ošetrenie pupienkov, napr. Rilastil Acnestil aktívny krém, ktorý okrem spomínaných účinných látok obsahuje aj hydratačnú kyselinu hyalurónovú alebo prebiotiká a postbiotiká potrebné na stabilizáciu kožného mikrobiómu. Okrem toho je rad Acnestil hypoalergénny, takže je vhodný na riešenie akné v období dospievania a dospelosti," vysvetľuje lekárka.
Starostlivosť o problematickú pleť
Ráno
- Pravidelná ranná očista je nevyhnutná. Vyberte si produkt obsahujúci aktívne zložky. Vhodná je čistiaca pena Rilastil Acnestil alebo čistiaci gél HAAN s prírodnými zložkami.
- Rovnako ako na výbere prípravku záleží aj na jeho prevedení - pleť čistite vždy dvakrát po sebe a dôkladne opláchnite vodou.
- Nasleduje exfoliačná pleťová voda Rilastil Acnestil Micropeelingktorý urýchľuje výmenu buniek a regeneráciu pokožky.
- Tvár ošetrite krémom Rilastil Acnestil Attiva Anti-Blemish, ktorý reguluje nadmernú tvorbu kožného mazu.
- Ochrana pleti pred slnečným žiarením je potrebná počas celého roka. Ako posledný krok naneste Rilastil Acnestil SPF 50 širokospektrálny opaľovací krém špeciálne pre mastnú pleť.
Večer
- Večerné čistenie pleti od make-upu, prebytočného kožného mazu alebo nečistôt je rovnako dôležité. V závislosti od vašich preferencií si vyberte čistiacu penu alebo čistiaci gél.
- Proces čistenia zopakujte dvakrát.
- Na čistú pleť naneste sérum StriVectin Super Shrink Pore Smoothing Serum .
- Rutinnú starostlivosť ukončite krémom Rilastil Acnestil Attiva Anti-Blemish Cream na problematickú pleť.
Tip: Vyberte si špeciálny uterák len na tvár a pravidelne ho vymieňajte.*
* Tento postup slúži len na inšpiráciu a nenahrádza návštevu dermatológa. Starostlivosť o pleť vždy prispôsobte svojim špecifickým potrebám.
Tip redakcie
Extra tip na rozšírené póry a čierne bodky
Na dosiahnutie okamžitých a účinných výsledkov odporúčame sérum Super Shrink Pore Serum od spoločnosti StriVectin. Tento tekutý zázrak pomáha čistiť póry, opticky ich zmenšuje, znižuje tvorbu kožného mazu a celkovo vyhladzuje pleť. Podľa klinických testov sú prvé výsledky viditeľné už po 3 dňoch používania. Skvelý účinok má na svedomí kyselina salicylová v kombinácii so silnými čistiacimi enzýmami a patentovanou anti-age zložkou NIA-114.
Tip redakcie

StriVectin
Diéta proti akné
Ak chcete podporiť krajšiu pleť zvnútra, niektoré štúdie naznačujú, že vám môže pomôcť aj vhodná strava. Snažte sa vyhýbať sladkým potravinám a mliečnym výrobkom. Namiesto toho zaraďte do svojho jedálnička protizápalové omega-3 mastné kyseliny. Veľkou pomocou môžu byť aj vhodné probiotiká alebo pravidelná konzumácia fermentovaných potravín, napríklad kvasenej kapusty alebo kimči.
Zdravie pokožky môžete podporiť aj vhodnými doplnkami výživy - napríklad gumené medvedíky Bears with Benefits obsahujú koncentrovaný komplex vitamínov, konopný olej a zinok, ktorý zlepšuje stav problematickej pokožky.
*Postupy slúžia na inšpiráciu a rady uvedené v článku nenahrádzajú návštevu dermatologickej ambulancie. Starostlivosť o pleť prispôsobte individuálnym potrebám svojej pleti.