Padanie vlasov - prečo k nemu dochádza a ako ho účinne zastaviť
Pozeráte s hrôzou na hrebeň zakaždým, keď si česáte vlasy? Zostáva na vašom vankúši viac vlasov ako zvyčajne? Začínajú sa vám tvoriť kučery alebo ste dokonca začali plešatieť? Dôvodov, prečo vám vypadávajú vlasy, môže byť niekoľko.
Rýchle zhrnutie
Pozeráte s hrôzou na hrebeň zakaždým, keď si česáte vlasy? Zostáva na vašom vankúši viac vlasov ako zvyčajne? Začínajú sa vám tvoriť kučery alebo ste dokonca začali plešatieť? Dôvodov, prečo vám vypadávajú vlasy, môže byť niekoľko. U mužov je najčastejšie na vine dedičná citlivosť na testosterón, zatiaľ čo u žien je na vine hormonálna nerovnováha a stres. Ak chcete účinne predchádzať vypadávaniu vlasov, musíte najprv identifikovať príčinu. Máme pre vás komplexný návod, ako dosiahnuť najlepšie výsledky!
Najprv trochu základnej teórie o vlasoch
Vlasy vám rastú a vypadávajú od narodenia. Denne vám vypadne až 100 vlasov. Ak vám dlhodobo vypadáva menej vlasov, začnete pociťovať celkové rednutie a plešatenie. Životný cyklus jedného vlasu trvá približne 3 roky u mužov a až 7 rokov u žien a vlasy prechádzajú celkovo tromi fázami - anagénnou, katagénnou a telogénnou.
- Anagénna fáza - Počas tohto obdobia vlasy rastú nepretržite a sú veľmi pevne usadené vo vlasových korienkoch. Na ich vytrhnutie potrebujete silu a bolí to. Ku koncu tejto fázy bunky vlasovej cibuľky prestávajú vlasy vyživovať a rohovatejú.
- Katagénna fáza - Ide o tzv. fázu odpočinku, ktorá trvá 2 až 4 týždne. Je to prechod medzi rastom a vypadávaním vlasov. Staré vlasy sú odstránené a folikul sa pripravuje na nový cyklus.
- Telogénna fáza - Vlasy nie sú pevne ukotvené, a tak vypadávajú - najčastejšie počas umývania alebo česania. v tejto fáze sa nachádza približne 8-10 % našich vlasov, takže je úplne bežné, že každý deň určité množstvo vypadne. Ak staré vlasy ešte neboli uvoľnené, sú vytlačené novými vlasmi a začína sa opäť nový cyklus rastu.
Diéta pre sviežu srsť
Nadmerné vypadávanie vlasov mimo prirodzeného cyklu môže byť spôsobené aj mnohými inými faktormi. Na vine môže byť nedostatok pohybu alebo zlá strava. Nezanedbávajte preto výživu tela zvnútra.
Vlasy a ich hustota sú do veľkej miery ovplyvnené tým, či má vaše telo dostatok energie a správnych živín. Do svojho jedálnička zaraďte vajcia, orechy, ryby a ľanové semienka. Vhodný je aj grécky jogurt, pretože obsahuje veľké množstvo vitamínu B5, ktorý podporuje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu. Pri nadmernom vypadávaní vlasov môžu byť užitočné aj výživové doplnky.
Viac vlasov v lete, menej v zime
Na vypadávanie vlasov má vplyv aj počasie a teplota. Slnečné lúče prospievajú rastu vlasov (a tiež nášmu telu a, dúfajme, aj duši) a v letných mesiacoch vlasy rastú najrýchlejšie a padajú menej. Na jeseň a v zime nám vlasy rastú pomaly a padajú o niečo viac.
Pád vlasov u žien
Biologický výskum potvrdil, že vypadávanie vlasov u žien nie je - na rozdiel od mužov - spôsobené genetickou predispozíciou. Na vine je skôr nadmerný stres, lieky, zlá výživa, s tým súvisiaci nedostatok vitamínov a v neposlednom rade hormonálne zmeny. Ženám vypadávajú vlasy aj v dôsledku častého farbenia, fénovania a žehlenia. Neriednu však len v prednej línii a na temene hlavy, ale vypadávajú rovnomerne po celej hlave.
Proces vypadávania vlasov začína naberať na obrátkach okolo 30. roku života, keď si ženy všimnú stratu objemu, lesku a pružnosti vlasov. Toto vypadávanie vlasov veľmi dobre riešia vlasové aktivátory pre ženy, ktoré hĺbkovo vyživujú vlasové korienky a viditeľne oživujú vlasy.
Padanie vlasov po narodení dieťaťa je veľmi častý a prirodzený jav. Je spôsobený tým, že počas tehotenstva hormón estrogén znižuje množstvo vlasov v pokojovej (katagénnej) fáze až o polovicu, čo spôsobuje, že tehotným ženám vypadáva oveľa menej vlasov. Po pôrode sa hormonálny stav vráti do normálu a vlasy začnú opäť viac vypadávať. Najneskôr do 9 mesiacov po pôrode sa však stav vráti do normálu.
Tip redakcie
Pád vlasov u mužov
Pri vypadávaní vlasov u mužov zohrávajú hlavnú úlohu genetické predispozície a vek - sklon k vypadávaniu vlasov je zvyčajne dedičný. Muži tak môžu odhadnúť budúci stav svojich vlasov od svojich rodičov alebo starých rodičov.
Pri vypadávaní vlasov sú veľmi dôležité hormóny, najmä mužský pohlavný hormón dihydrotestosterón (DHT), ktorý spôsobuje zmenšovanie vlasových korienkov. Tie postupne vytvárajú tenšie a jemnejšie vlasové vlákna. Vlasy prestanú rásť úplne, vypadávajú a nahrádzajú ich jemné, priehľadné chĺpky. Pozor - hoci ide o mužský pohlavný hormón, ovplyvňuje vypadávanie vlasov aj u žien.
Vypadávanie vlasov nie je niečo, s čím by ste sa mali s pribúdajúcimi rokmi zmieriť. Či už ide o androgénnu alopéciu alebo je príčina vypadávania vlasov iná, takmer vždy je možné vypadávanie vlasov účinne liečiť. Nie je dobré liečbu dlho odkladať - prázdne vlasové folikuly po určitom čase odumierajú a nie sú schopné produkovať nové vlasy.
Ak situácia dospeje do tohto štádia, keď je vypadávanie vlasov už veľmi výrazné a objaví sa plešina alebo výrazné kúty, účinným riešením je transplantácia vlasov. metódou DHI alebo FUE. Ide o najmodernejšiu metódu transplantácie vlasov, pri ktorej sa vlasové štepy presúvajú z oblastí, kde sú vlasy ešte husté a kvalitné, do oblastí, kde už rednú. Je to jediné trvalé riešenie viditeľného vypadávania vlasov. Zákrok je zvyčajne bezbolestný a transplantované vlasy zostávajú na svojom mieste niekoľko desaťročí.
Tip redakcie
DHT a jeho vplyv na vypadávanie vlasov u mužov
Ako sme už spomenuli, za hlavnú príčinu plešatosti u mužov sa považuje zvýšená hladina mužského pohlavného hormónu nazývaného dihydrotestosterón (DHT). Premenu normálneho testosterónu na silnejší androgén DHT spôsobuje enzým nazývaný 5-alfa-reduktáza (5-AR). Tento enzým premieňa až 10 % testosterónu na DHT v mužskom tele. Ak sa zvýši hladina tohto enzýmu, zvýši sa aj hladina DHT - čo vedie k ešte väčšiemu vypadávaniu vlasov, najmä na temene alebo v kútoch hlavy.
Nesprávna starostlivosť o vlasy
S vlasmi treba zaobchádzať ako s rukavicou. Často to nerobíme a neuvedomujeme si, že nesprávna starostlivosť o vlasy môže mať za následok ich zvýšené vypadávanie.
Nadmerné umývanie šampónom, nadmerné sušenie, žehlenie, kulmovanie, nadmerné česanie a veľa stylingových prípravkov. To všetko vlasom neprospieva.
Niekedy je potrebné trochu obmedziť intenzitu a množstvo vlasových procedúr a zamerať sa na kvalitnú a prirodzenú starostlivosť.
Aj medzi vlasovými prípravkami si môžete vybrať horšie a lepšie, viac alebo menej chémie. V takýchto prípadoch máme kvalitu vlasov vo svojich rukách a môžeme veľa ovplyvniť a zlepšiť a výsledkom budú opäť zdravé a krásne vlasy.
Ako sa správne starať o vlasy?
Vyhnite sa chybám, ktoré sme spomenuli, používajte kvalitnú a ideálne prírodnú kozmetiku - vyhnite sa produktom s parabénmi alebo SLS.
Masírovanie pokožky hlavy je tiež dobré a zdravé, pretože prekrvuje pokožku hlavy a vlasy sú silnejšie a odolnejšie - a je to dobré aj pre telo a dušu.
Používajte rôzne prírodné esenciálne oleje, napríklad ricínový alebo hroznový, a veľmi dobrým prostriedkom na oplachovanie vlasov je jablčný ocot. Vyskúšajte aj rôzne prírodné masky na vlasy alebo zábaly, pričom stačí použiť len niekoľko ingrediencií, ktoré si môžete pripraviť vo vlastnej domácnosti.
Dbajte na to, aby ste používali len kvalitné výrobky na regeneráciu vlasov.
Aké sú účinné látky v prípravkoch proti padaniu vlasov?
Blokátory DHT
V posledných rokoch sa vedci snažia čo najlepšie pochopiť mechanizmy, ktoré vedú k vypadávaniu vlasov v dôsledku DHT. Ukázalo sa, že jedným z najúčinnejších spôsobov je potlačenie tohto hormónu priamo v pokožke hlavy pomocou špecifických účinných látok. Medzi ne patria ketokonazol, kofeín, kyselina azelaová, serenoa plazivá a tekvicový olej.
Všetky tieto uvedené látky pomáhajú nielen blokovať DHT, ale aj opätovne stimulovať rast vlasov. Najmä muži by si teda mali vyberať šampóny a kondicionéry s obsahom blokátorov DHT, aby spomalili padanie vlasov, dokonca to odporúčajú aj lekári.
Ako tieto látky konkrétne pôsobia na pokožku hlavy, si môžete prečítať v článku - 5 najúčinnejších látok, ktoré blokujú DHT a zabraňujú vypadávaniu vlasov
Vyberte si nanoxidil a aminexil
Na aktiváciu rastu vlasov, ktoré sú už slabé a takmer priehľadné (t. j. dostali sa do neaktívnej fázy), sú veľmi dobrou voľbou séra s obsahom nanoxidilu alebo aminexilu. Podľa klinických testov nemajú žiadne vedľajšie účinky, napríklad v porovnaní s často používaným minoxidilom.
Účinnosť nanoxidilu spočíva v jeho nižšej molekulovej hmotnosti, vďaka ktorej dokáže preniknúť hlboko do vlasového korienka a poskytnúť živiny potrebné na rast vlasov.
Podľa klinických testov jenanoxil schopný cirkulovať pokožkou hlavy takým spôsobom, že zabraňuje tvrdnutiu kolagénových vlákien okolo vlasového korienka, čo je častou príčinou vypadávania vlasov. To umožňuje lepšie zásobovanie korienkov kyslíkom.
Čo je alopécia?
Alopécia je ochorenie, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov a chlpov. Delí sa na niekoľko typov:
1) Androgenetická alopécia
Androgenetická alopécia je zodpovedná za 90 % vypadávania vlasov u mužov. Je dedičná a spôsobuje ju vyššia citlivosť vlasových folikulov na testosterón, ktorú muži zdedili po svojich predkoch. Je to jedna z najčastejších príčin mužskej plešatosti spôsobenej spomínaným hormónom DHT.
Pri tomto type alopécie vlasové korienky postupne slabnú a životný cyklus vlasov sa skracuje. Dochádza k nadmernému vypadávaniu vlasov, korienky postupne prestávajú produkovať silné, zdravé vlasy a tvoria len jemné, svetlé chmýří. Charakteristický je ústup prednej vlasovej línie a rednutie vlasov na temene. Inými slovami, objavujú sa kúty a lysiny.
Diagnostikovať androgenetickú alopéciu nie je jednoduché - zvyčajne sa na diagnostiku používa tvar a vzhľad oblastí postihnutých vypadávaním vlasov. Špecialista sa bude tiež zaujímať o to, či sa vypadávanie vlasov vyskytuje vo vašej rodine, a potom vyšetrí pokožku hlavy pod mikroskopom, aby zmeral, či došlo k úbytku vlasových folikulov.

Androgenetická alopécia môže postihnúť aj ženy počas menopauzy, keď sa znižuje hladina estrogénu a môže sa zvýšiť hladina testosterónu.
2) Alopecia areata (lokalizovaná alopécia alebo alopécia areata)
Je to tretia najčastejšia príčina vypadávania vlasov, ktorá je spôsobená nadmernou reakciou imunitného systému. Ide o autoimunitné ochorenie - podobné reumatoidnej artritíde -, ale postihnuté nie sú kĺby, ale vlasové korienky. Vlasy vypadávajú v presne vymedzených ostrovčekoch, kde sa stenčujú alebo sa úplne stratia. Tento typ vypadávania vlasov môže súvisieť aj s astmou, atopickým ekzémom alebo vysokým krvným tlakom.
Muži, ženy a deti trpia alopecia nodosa a liečba je veľmi problematická. Vo väčšine prípadov ide len o dočasný stav a vlasy dorastajú.

Alopécia areata sa delí na niekoľko ďalších typov:
- Alopecia universalis - strata vlasov, brady, mihalníc, obočia a ochlpenia na tele
- Alopecia totalis - úplná strata vlasov na hlave
- Alopecia barbae - strata brady v oblasti brady

3) Difúzna alopécia
Rovnomerné vypadávanie vlasov postihuje obe pohlavia, ale oveľa častejšie ženy. Dochádza nielen k vypadávaniu vlasov, ale aj k ich oslabeniu. Vinníkom môže byť tehotenstvo, porucha štítnej žľazy alebo iné hormonálne zmeny. Difúzna alopécia často súvisí aj s dlhodobým stresom, chronickými ochoreniami alebo nedostatkom vitamínov a minerálov.

4) Anagénne výtoky
Anagénne vypadávanie vlasov je vypadávanie vlasov vo fáze rastu. Typické je rozsiahle plešatenie, pri ktorom sa vlasy lámu priamo na pokožke hlavy. Anagénnym efluviom najčastejšie trpia pacienti podstupujúci chemoterapiu alebo tí, ktorí užívajú lieky na Parkinsonovu chorobu alebo dnu.

5) Telogénne efluvium
Druhá najčastejšia forma vypadávania vlasov, ktorá spôsobuje rednutie vlasov na celej hlave. Vo väčšine prípadov ide o proces, ktorého účinky možno zvrátiť. Tento typ vypadávania vlasov spôsobuje chronický stres, hormonálne zmeny a niektoré druhy liekov.

6) Popôrodná alopécia (popôrodná alopécia)
Zvýšené vypadávanie vlasov postihuje ženy v prvých mesiacoch po pôrode a na vine je pokles hladiny estrogénu. Popôrodná alopécia sa začína približne dva mesiace po pôrode a prestáva sedem až deväť mesiacov po narodení dieťaťa.
Ktoré riešenie si vybrať?
Ak sa nechcete zmieriť so životom bez vlasov, stavte na klinicky overené produkty. Dôležité je neodkladať a čo najrýchlejšie zastaviť vypadávanie vlasov. Je oveľa jednoduchšie zastaviť vypadávanie vlasov ako opätovne vypestovať vlasy po tom, čo sa vlasový folikul zmenšil.
Vyskúšajte prípravky na ošetrenie vlasov a vlasovej pokožky od americkej kozmeceutickej spoločnosti DS Laboratories, sú to najsilnejšie prípravky, ktoré v súčasnosti môžete dostať na českom trhu. Inovatívne receptúry šampónov proti vypadávaniu vlasov, vlasových sér a aktivátorov obsahujú uvedené účinné látky a účinne liečia rôzne typy vypadávania vlasov - u mužov aj žien.