6 nebezpečných zložiek v šampóne, ktoré spôsobujú vypadávanie vlasov
Rýchle zhrnutie
Trpíte zvýšeným vypadávaním vlasov? Skôr ako sa pustíte do zdravotných prehliadok, zistite, či sa vinník neskrýva vo vašej kúpeľni. Mnohé šampóny obsahujú veľmi škodlivé chemikálie, ktoré poškodzujú vlasové folikuly a spôsobujú rednutie vlasov. Ktoré to sú?
Hoci je šampón označený množstvom superlatívov, pravda sa skrýva v drobnom písme na zadnej etikete. Pozorne si preto prečítajte zloženie svojho obľúbeného šampónu (a kondicionéru).
Pozornosť by ste mali venovať nasledujúcim zložkám:
- Sulfáty
Chemické zlúčeniny pôsobia v šampónoch ako povrchovo aktívne čistiace látky. Na etikete hľadajte laurylsulfát sodný (SLS) alebo laurethsulfát sodný (SLES).
Účinne čistí vlasy a pokožku hlavy, odstraňuje nečistoty a mastnotu. Bohužiaľ však v miere, ktorá zbavuje vlasy prirodzených olejov, čo môže zhoršiť vypadávanie vlasov. Zanechávajú vlasy suché, poškodené a náchylné na lámanie.
Upozornenie - šampóny s obsahom sulfátov sú obľúbené pre ich vysokú penivosť, ktorá psychologicky podporuje pocit riadne vyčistených vlasov. Nemajú však lepší čistiaci účinok v porovnaní so šampónmi bez sulfátov.
- Parabény
Šampóny sú kozmetické výrobky na báze vody, a preto sú náchylnejšie na bakteriálnu kontamináciu. Výrobcovia preto do ich receptúr pridávajú konzervačné látky - medzi ktoré patria aj parabény. Stabilizujú zloženie výrobku a predlžujú jeho trvanlivosť. Patrí medzi ne napríklad metylparabén a propylparabén.
Štúdie ukazujú, že parabény môžu spôsobiť hormonálne poruchy, ktoré prispievajú k vypadávaniu vlasov. Okrem toho môžu prispievať k oveľa závažnejším zdravotným problémom - od rakoviny prsníka až po neplodnosť.
- Formaldehyd
Jedna z najnebezpečnejších chemických látok sa, žiaľ, nachádza aj v šampónoch. Karcinogén spôsobujúci rakovinu u ľudí je zároveň významným alergénom, ktorý prispieva k slzeniu očí, kašľu a nevoľnosti. Môže tiež spôsobiť pálenie očí, nosa, hrdla a celkovo dráždiť pokožku hlavy, čo vedie k vypadávaniu vlasov.
Formaldehyd je v šampónoch prítomný v zriedenej forme ako metylénglykol.
Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že formaldehyd sa môže dostať do tela alebo pokožky hlavy cez pokožku. Pravidelné používanie šampónu s obsahom formaldehydu teda rozhodne nie je bezpečnou voľbou.
- Propylénglykol
Chemická látka používaná v šampónoch na zlepšenie ich konzistencie. Nevýhodou je, že pomáha pokožke hlavy absorbovať aj iné chemické látky, čím sa vlasy stávajú náchylnejšie na poškodenie. Dráždi pokožku hlavy, poškodzuje vlasové folikuly a spôsobuje rednutie vlasov.
- Chlorid sodný
Ako môže byť obyčajná kuchynská soľ škodlivá pre vlasy? Chlorid sodný je obľúbeným zahusťovadlom v šampónoch, ktoré im dodáva bohatú, krémovú, luxusnú konzistenciu.
Zároveň však z vlasov odstraňuje prirodzený olej, čo vedie k suchej, svrbivej a zapálenej pokožke hlavy. Ten je základom oslabeného rastu vlasov a nadmerného vypadávania vlasov.
- Diethanolamín a trietanolamín
Dve toxické chemikálie, ktoré by nemali mať vo vašom šampóne miesto. Hľadajte ich pod skratkami DEA a TEA. Dráždia pokožku hlavy, negatívne ovplyvňujú celkové zdravie vlasov a rozkladajú keratín - prírodný proteín, ktorý chráni vlasové folikuly pred vypadávaním vlasov.
Aké ďalšie látky majú negatívny vplyv na zdravie vlasov?
- Syntetické vonné látky
Príťažlivá vôňa šampónu môže byť vytvorená prítomnosťou škodlivých chemických látok, ktoré dráždia pokožku hlavy a vedú k zápalom. Zápal potom narúša cyklus rastu vlasov a podporuje rednutie vlasov.
Preto hľadajte šampóny bez vôní alebo s prírodnou vôňou (získanou z esenciálnych olejov). - Silikóny
Dimetikón a cyklometikón sa bežne nachádzajú v šampónoch a kondicionéroch. Pokrývajú povrch vlasov a umožňujú vytvoriť hodvábne jemný vzhľad. Hoci okamžitý účinok je skvelý, z dlhodobého hľadiska majú silikóny tendenciu vrstviť sa, upchávať vlasové folikuly a zaťažovať vlasy.
Rozhodnite sa preto pre šampóny bez obsahu silikónov, ktoré umožnia pokožke hlavy voľne dýchať. - Alkoholy
Neexistuje nič také ako alkohol. Niektoré druhy - napríklad izopropylalkohol a denaturovaný alkohol - sa používajú ako rozpúšťadlá a konzervačné látky v šampónoch. Bohužiaľ však vysušujú pokožku hlavy a zbavujú ju prirodzenej vlhkosti. To opäť vedie k podráždeniu a lámavosti vlasov.
Na druhej strane cetylalkohol alebo stearylalkohol sú hydratačné alkoholy, ktoré pomáhajú udržať vlhkosť vo vlasoch.
Tipy, ako si vybrať správny šampón
- Pozorne si preštudujte zloženie
- Vyhnite sa zložkám z článku
- Nevyberajte si najlacnejšie šampóny z drogérie
- Ak máte pochybnosti, vyhľadajte si zloženie na internete
- Používajte kozmetiku s prírodnými zložkami
- Vyberajte si výrobky schválené dermatológmi a odborníkmi
- Prečítajte si recenzie od iných zákazníkov
Ak chcete tip na najkvalitnejšiu, profesionálnu a účinnú vlasovú kozmetiku, vyskúšajte americkú značku DS Laboratories. Výrobky neobsahujú žiadnu zo spomínaných škodlivých zložiek, sú schválené dermatológmi a recenzie a fotografie zákazníkov potvrdzujú viditeľné účinky na padanie vlasov.
Zároveň nedáme dopustiť na výrobky značky Foligain, ktorá dlhodobo patrí k svetovej špičke v riešení problému vypadávania vlasov. Obsahujú Trioxidil®, trojito pôsobiaci komplex s bioaktívnymi zložkami, ktoré revitalizujú vlasy a pokožku hlavy.
Môžete si vybrať zo šampónov a kondicionérov, ktoré sú zamerané konkrétne na váš typ vlasov a problémy.
Nevhodný šampón však nie je jedinou príčinou zvýšeného vypadávania vlasov - pozrite si článok - Padanie vlasov - prečo k nemu dochádza a ako ho účinne zastaviť.