Pigmentové škvrny? Stavte na správne pleťové sérum a ochranu SPF
Rýchle zhrnutie
Pigmentové škvrny na tvári a rukách sú väčšinou spôsobené slnkom. Ako si počas letných mesiacov neprivodiť ďalšie? Ukážeme vám vhodnú ochranu SPF a poradíme vám najúčinnejšie high-tech séra, ktoré dokážu vybieliť hyperpigmentované miesta a vyrovnať pokožku.
Čo je to vlastne hyperpigmentácia? Prejavuje sa ako tmavé škvrny na pokožke, ktoré spôsobujú nerovnomerný tón pleti. Je spôsobená zvýšenou produkciou melanínu, prirodzeného pigmentu hnedej farby. Dodáva farbu vlasom, očiam a pokožke. Jeho nadmerná produkcia však vytvára typické hnedé škvrny a pehy nazývané starecké škvrny.
Príčiny hyperpigmentácie môžu byť rôzne, ale zvyčajne sú na vine UV žiarenie, akné alebo hormóny.
Hyperpigmentácia sa častejšie vyskytuje u ľudí s tmavšou pleťou ako u ľudí, ktorí majú svetlejší odtieň pleti. Naopak, nedostatok pigmentových buniek, ktoré tvoria melanín, sa prejavuje svetlými škvrnami známymi ako vitiligo.
Aké sú typy hyperpigmentácie?
V závislosti od príčiny sa pigmentové škvrny najčastejšie delia na:
- Slnečné škvrny (tiež starecké škvrny alebo slnečná lentiga) - na vine je nadmerné vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu. Objavujú sa najmä na miestach často vystavených slnku - na tvári, rukách, krku a dekolte.
- Melasma - je spôsobená hormonálnymi zmenami a môže sa objaviť u 10 - 15 % žien počas tehotenstva. Postihuje ktorúkoľvek oblasť tela a najčastejšie sa vyskytuje na tvári alebo bruchu.
- Postzápalová hyperpigmentácia - pigmentové škvrny po akné sú spôsobené zápalom kože, pri ktorom sa pri zápale kože uvoľňuje melanín. Často môže byť spôsobená aj psoriázou alebo poranením kože.
Medzi ďalšie rizikové faktory patrí používanie antikoncepcie alebo liekov, ktoré zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie. Addisonova choroba, zriedkavá endokrinná porucha, môže tiež spôsobiť zvýšenú pigmentáciu a škvrny sa objavujú aj okolo lakťov a kolien.
Čo spôsobuje hyperpigmentáciu alebo tmavé škvrny?
- Slnečné žiarenie
Jednou z najčastejších príčin vzniku pigmentových škvŕn je slnečné žiarenie, ktoré je hlavným spúšťačom zvýšenej produkcie melanínu. Ten v podstate funguje ako prirodzená ochrana pokožky a prejavuje sa vo forme opálenia. Nadmerné vystavovanie sa slnku však narúša rovnomerné hnednutie a spôsobuje hyperpigmentáciu. - Vek
Hyperpigmentácia súvisí aj s vekom, a to nielen v dôsledku kumulatívneho poškodenia slnkom. Hoci počet buniek zodpovedných za produkciu melanínu v koži časom klesá, zostávajúce melanocyty sa zväčšujú a zhlukujú. Starecké škvrny sa objavujú výraznejšie u ľudí po 40. roku života. - Hormóny
Hormonálne vplyvy, či už spôsobené tehotenstvom alebo antikoncepciou, tiež vedú k vzniku melasmy alebo chloazmy. Nadmernú tvorbu melanínu počas opaľovania stimulujú ženské pohlavné hormóny estrogén a progesterón.
Ako zabrániť hyperpigmentácii?
Absolútne zásadným a nevyhnutným krokom je každodenná ochrana pokožky pred UV žiarením. Nezanedbávajte ju ani v prípade zamračenej oblohy. Slnečné lúče zhoršujú všetky ostatné typy hyperpigmentácie, ktoré sú vplyvom UV žiarenia ešte tmavšie.
- Používajte opaľovací krém SPF 30-50
- Pri pobyte na slnku nanášajte opaľovací krém každé 2 hodiny
- Chráňte si pokožku klobúkom alebo oblečením
- vyhýbajte sa slnku medzi 10. a 16. hodinou
Chráňte si nielen tvár, ale aj iné časti tela, ktoré sú denne vystavené slnku - chrbty rúk alebo ramená
Tip redakcie
Tip: Siahnite po rýchlo sa vstrebávajúcom minerálnom opaľovacom kréme The Organic Pharmacy Cellular Protection Sun Cream SPF 50, ktorý nielen chráni a hydratuje, ale aj posilňuje kožnú bariéru, aby bola odolnejšia voči vplyvom počasia. Obsahuje jemne mleté čiastočky pigmentov a minerálov, ktoré na pokožke vytvárajú tenký ochranný film a odrážajú UVA a UVB lúče ako zrkadlo.
Krém s UV faktorom je nevyhnutný, aj keď už máte pigmentové škvrny. Zabraňuje totiž zhoršeniu existujúceho stavu a zároveň dokáže udržať jednotný tón tváre.
Prečítajte si tiež článok - 5 tipov na zdravé opálenie, ktoré sa po lete nepridajú
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn?
Najdôležitejšia je vždy prevencia. Ak sa vám však pigmentové škvrny predsa len objavia, ukážeme vám, ako ich výrazne zmenšiť a vyrovnať celkový tón pleti.
Siahnite po účinných pleťových sérach, ktoré dokážu vybieliť tmavší pigment. Medzi účinnými látkami hľadajte napr:
- Retinol
- vitamín C
- AHA kyseliny
- niacínamid
- Peptidy
Majú nielen rozjasňujúci účinok, ale urýchľujú aj výmenu buniek, a tým podporujú regeneráciu pleti. Chce to však trpezlivosť - výsledky si všimnete až po 1-2 mesiacoch používania.
Nočné sérum Ahava Time to Smooth je výnimočne účinné. Jeho schopnosť rozjasniť aj tmavšie hyperpigmentované miesta potvrdilo 93 % žien v klinických testoch. Je to vďaka technológii kombinujúcej VF Brightening Accelerator Complex™ s vitamínom C a silným bieliacim peptidom β-White™, ktorý pôsobí aj na tie najodolnejšie tmavé škvrny.
Mimoriadne silnú koncentráciu ponúka aj Rodial Retinol 10% Booster Drops, jednozložkové sérum s obsahom silného 10% retinolu. Podporuje obnovu buniek, zjednocuje tón pleti a zosvetľuje všetky farebné nedokonalosti vrátane stareckých škvŕn.
Kyselinu hyalurónovú, retinol a niacínamid obsahujú aj Rodial Pink Diamond Retinol Pads, ktoré regenerujú a obnovujú pleť počas noci. Redukujú všetky známky starnutia - vrátane pigmentových škvŕn a hrubšej štruktúry pleti.
Špeciálna aktívna forma niacínamidu je potom obsiahnutá v jednom z najúčinnejších a najobľúbenejších rozjasňujúcich sér StriVectin Super-C. Prvé viditeľné účinky očakávajte už po 6 týždňoch pravidelnej aplikácie.
Čo robiť, ak pigmentové škvrny nezmiznú
Ak kozmetika nezaberá a vaše pigmentové škvrny sú veľmi tmavé, navštívte dermatológa a poraďte sa s ním. Niektoré prípady závažnejšej hyperpigmentácie sa liečia prípravkami na predpis s obsahom hydrochinónu. Dlhodobá aplikácia však môže viesť aj k opačnému efektu - stmavnutiu pokožky.
Účinné môžu byť aj laserové ošetrenia alebo chemický peeling; ideálne je ísť na ne v zimných alebo jesenných mesiacoch.