Peeling - zázrak na dosiahnutie rozjasnenej a vyhladenej pleti
Ak chcete mať žiarivú a žiarivú pleť s minimom vrások, nesmiete vo svojej kozmetickej rutine vynechať peeling. Nielenže odstráni odumreté kožné bunky a podporí regeneráciu pokožky, ale zázračne odhalí hladšiu pleť. Ako si však vybrať ten správny peeling a ako si urobiť peeling, aby ste z neho vyťažili čo najviac? Poradíme vám v článku.
Kapitoly článku
Rýchle zhrnutie
Je váš pleť je matná, drsná a trápi vás rozšírené póry alebo šupiny? Potom je najvyšší čas zaradiť ho do svojej kozmetickej rutiny kvalitný peeling. Exfoliácia má mnoho výhod - urýchľuje bunkovú výmenu, podporuje tvorbu kolagénu, rozjasňuje a vyhladzuje vrásky a rozšírené póry. Okrem toho dokážu zjednotiť pleť a minimalizovať pigmentové škvrny spôsobené slnečným žiarením alebo akné.
Na čo sa peelingy používajú?
Kožné bunky sa denne obnovujú, čo znamená, že staré bunky odumierajú a je potrebné ich odstraňovať. Na to slúžia exfoliačné prípravky. Existujú tri spôsoby odstraňovania vrchnej vrstvy odumretých buniek z povrchu pokožky - mechanický, chemický alebo enzymatický peeling. Ak staré bunky neodstránite, môžu upchať póry a spôsobiť vyrážky. Okrem toho sa pokožka bude cítiť matná a unavená.

Extra exfoliácia podporuje tvorbu kolagénuktorý je zodpovedný za mladší vzhľad pokožky. A to je veľmi dôležité s pribúdajúcim vekom, keď sa množstvo kolagénu v pokožke znižuje. Okrem toho exfoliácia zlepšuje hydratáciu pokožky - odstránením šupín a odumretých buniek môžu novšie bunky ľahšie prijímať účinné látky z kozmetického ošetrenia.
Aký je rozdiel medzi mechanickým a chemickým peelingom?
Existujú dva spôsoby exfoliácie pokožky - mechanický a chemický alebo enzymatický. Poznáte klasické mechanické exfoliátory v podobe abrazívnych peelingov s drobnými zrniečkami - napríklad vo forme kryštálikov soli alebo cukru. Mechanicky odstraňujú odumreté kožné bunky z pokožky abráziou. Mechanické peelingy sú k dispozícii aj vo forme exfoliačných rukavíc, kefiek alebo telových peelingov.
Tip redakcie - mechanické exfoliátory
Enzymatický alebo chemický peeling nepôsobí na základe mechanickej exfoliácie, a preto pokožku neobrusuje ani nedráždi. Enzymatický peeling je najšetrnejšípretože obsahuje ovocné kyseliny, ktoré len urýchľujú proces exfoliácie a nepreniknú hlboko do vrstiev pokožky. Ide o produkty s BHA (kyselinou salicylovou), AHA alebo ovocnými enzýmami. Ak máte citlivejšiu alebo suchšiu pleť, siahnite po Exfoliačné vankúšikyktoré majú vo všeobecnosti nižší obsah týchto kyselín.
Enzymatický peeling sa niekedy zamieňa s chemickým peelingom - oba môžu obsahovať niektoré spoločné zložky. Chemický peeling je však je vo všeobecnosti silnejší, preniká hlbšie a rozpúšťa vrchnú vrstvu pokožky. V silnejších koncentráciách ho aplikuje dermatológ, v nižších koncentráciách ho môžete používať na udržanie mladistvej pleti doma. - chemický peeling s obsahom regeneračného retinol.
Tip redakcie - chemické exfoliátory
Ktorý exfoliátor mám používať?
Predtým, ako začnete odstraňovať odumreté bunky, musíte najprv správne určiť typ svojej pleti. Ako sme už spomenuli - mechanický peeling môže podráždiť suchú alebo citlivú pokožku. Dermatológovia odporúčajú pri aplikácii na tvár používať skôr chemické a enzymatické peelingy namiesto mechanického peelingu.
Príliš silná abrazivita peelingových granúl môže spôsobiť trhliny v kožnej bariére a poškodiť pokožku. Mechanické peelingy ale určite majú svoje miesto! Pokožka tela nie je taká jemná ako pokožka na tvári a krku. Kvalitný telový peeling alebo kefka je teda skvelým spôsobom, ako odstrániť odumretú pokožku a rozjasniť a tonizovať pokožku celého tela.
Ako často používať peeling?

Ak ste si predtým peeling nevykonávali, je dobré, aby ste začať pomaly. Najmä v prípade citlivejšej pokožky. Pri výbere chemického a enzymatického peelingu siahnite po produktoch s nižšou koncentráciou kyselín. Aplikujte ich od začiatku. Raz týždenne. Keď si vaša pleť zvykne, môžete zvýšiť frekvenciu na 3-krát týždenne.. Mechanický peeling Vykonajte Raz týždenne v sprche.
Musím si pleť píliť ráno alebo večer?
Pokožka sa zvyčajne obnovuje a regeneruje cez noc. Ráno môže byť najlepší čas na peeling. Peelingy so silnejšími koncentráciami AHA, BHA alebo retinolu však môžu spôsobiť citlivosť na slnečné žiarenie. Preto sa tieto peelingy odporúča používať skôr večer. Mechanické peelingy sa môžu aplikovať v sprche kedykoľvek počas dňa.
Aké sú výhody a nevýhody exfoliácie?
Exfoliácia prináša našej pokožke mnoho výhod. Odhaľuje jasnejšiu a mladistvejšiu pokožku a umožňuje pleti absorbovať hydratáciu a aktívne zložky zo starostlivosti o pleť. Okrem toho viditeľne vyhladzuje vrásky a rozšírené póryumožňuje dokonalejšie nanášanie make-upu.
Jednou z najdôležitejších výhod však je, že pravidelný peeling zvyšuje produkciu kolagénu a spomaľuje takže proces starnutia! Nevýhody naopak nie je možné nájsť veľa. Nadmerné používanie exfoliantov alebo výber nesprávneho výrobku môže podráždiť pokožku alebo poškodiť kožnú bariéru. Preto je ideálne vybrať si výrobok vhodný pre váš typ pleti. Ak zaregistrujete suchosť, pnutie alebo pálenie, prestaňte výrobok používať a siahnite po hĺbkovo hydratačnom ošetrení.

Čo použiť, keď...?
Sprievodca najobľúbenejšími šatkami pre každú situáciu:
Rodial Vit C Brightening Cleanser Čistiaci gél
Obsahuje silný komplex ovocných AHA látok a účinných foriem vitamínu C. Gél má chladivú konzistenciu a po aktivácii vodou sa zmení na hodvábnu penu. Exfoliuje, obnovuje a rozjasňuje. Pleť je po použití zjednotená, mladistvá a póry sú menej viditeľné.- Na každodennépoužitie
Rodial Vit C Brightening Pads
Odhaľuje krajšiu pleť jedným ťahom. Vankúšiky sú naplnené kyselinami glykolovou, mliečnou a AHA, ktoré pôsobia synergicky s hlavnou zložkou vitamínom C. Účinne exfoliujú, tonizujú a omladzujú pleť. Zároveň zdokonaľujú póry a obnovujú povrch pleti. - Keď chcete exfoliovať na maximum
The Organic Pharmacy Powerful Acid Peel Exfoliating Set
Sada výkonnej exfoliačnej enzýmovej masky a séra na rozjasnenie pleti. Obsahuje štyri exfoliačné kyseliny z ananásu, citrónu, hrozna a mučenky. Odstraňuje známky únavy, redukuje jemné vrásky, čistí póry a obnovuje pružnosť pleti. - Na mastnú a zmiešanú pleť
Rodial Salicylic Acid Cleanser Deluxe Cleansing Gel
Tento čistiaci prípravok s obsahom BHA kyseliny salicylovej preniká do pórov a rozkladá odumreté kožné bunky. Zároveň vďaka obsahu niacínamidu reguluje tvorbu kožného mazu. Diamantový prášok zabezpečuje dokonalé vyhladenie pleti. - Na citlivú alebo aknóznu pleť
RilastilAcnestil Micropeelingové exfoliačné mlieko
Jemné exfoliačné mlieko na problematickú pleť obsahuje kyselinu salicylovú a kyselinu mandľovú. Urýchľuje výmenu buniek, zlepšuje povrch pleti a minimalizuje pigmentové škvrny po akné.